• تاریخ : ۸ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : فیلم

دریافت فیلم: پوران درخشنده در خصوص اتفاقات و رد مجوز ساخت برای سناریو‌های کارگردانان مطرح و همچنین سناریو خودش با عنوان «هیس! پسرها فریاد نمی‌زنند» از سوی شورای پروانه ساخت به اقدامات این شورا واکنش نشان داد.

 شب گذشته خبری مبنی بر عدم صدور پروانه ساخت برای سناریو «هیس! پسرها فریاد نمی‌زنند» در رسانه‌های مجازی منتشر شد. این درحالی است که پوران درخشنده در اختتامیه دومین جشنواره فیلم سلامت که شنبه ۴ شهریور برگزار شد بعد از مذاکره با وزیر و اعضای وزارت بهداشت از آن‌ها قول ساخت این سناریو را گرفت و پس از دریافت جایزه‌اش که برای برگزیده شدن در بخش بهترین فیلم سینمایی این جشنواره بود،‌ خبر از ساخت سناریو «هیس! پسرها فریاد نمی‌زنند» داد و گفت: «این روزها برای من ناراحت‌کننده بود، چرا که طرحی که داده بودم، رد شد اما حالا به کمک کسانی که در وزارت‌خانه هستند و قولی که امشب از آن‌ها گرفتم قرار است فیلم سینمایی «هیس! پسرها فریاد نمی‌زنند» را بسازم.»

پوران درخشنده در گفتگو با  آنا در این خصوص بیان کرد: «فردای اختتامیه سناریو «هیس! پسرها فریاد نمی‌زنند» را برای وزارتخانه بهداشت فرستادم و طی صحبتی که با آنان در اختتامیه داشتم قرار بر این شد که آن‌ها به دلیل اینکه این سناریو به آسیب‌های اجتماعی و بحث سلامت می‌پردازد در گرفتن پروانه ساخت حامی سناریو باشند. این شد که در اختتامیه جشنواره سلامت این خبر را در جمع اعلام کردم.»

وی با اشاره به اینکه زمانیکه سناریو رد شد کسی از شورا با او تماسی نگرفت بیان کرد: علت رد سناریو از سوی شورای پروانه ساخت به من اعلام نشد. رئیس سازمان سینمایی اعلام می‌کند که برای رد و یا قبول سناریو‌ها باید تعامل میان نویسنده و اعضای شورای پروانه ساخت صورت بگیرد اما چرا این تعامل با من نشد؟ و حالا کسی هم علت رد سناریو را به من توضیح نمی‌دهد!

درخشنده ادامه داد: حتی پس از اعلام شورای پروانه ساخت در هفته گذشته، من به شورای ارزشیابی رفتم و از آن‌ها خواستم تا تعاملی صورت بگیرد یا حداقل علت رد مجوز برای من توضیح داده شود اما این اتفاق هم رخ نداد.

کارگردان فیلم در حال رونمایی «زیر سقف دودی» بیان کرد: به هر حال شورای پروانه ساخت اعلام کرد که سناریو من با رای و نظر اکثریت اعضا رد شده است.

پوران درخشنده گفت: اکنون هم ممکن است با یک سری ممیزی‌ها به سناریو «هیس! پسرها گریه نمی‌کنند» پروانه ساخت داده شود اما هنوز تصمیم برای این کار نگرفته‌ام و نمی‌دانم که می‌خواهم از سناریو حذف کنم یا خیر.

با توجه به صحبت رئیس سازمان سینمایی که بر شفاف‌سازی اقدامات اعضای شورای پروانه ساخت تاکید داشت، به نظر می‌رسد در این امر از سوی این اعضا کوتاهی صورت گرفته است و تعاملی بین آنها و صاحبان آثار وجود ندارد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما